Jedyny żywiciel rodziny
PROBLEM : Presja bycia jedynym żywicielem rodziny
ROZWIĄZANIE : Pracownica zadzwoniła do konsultanta Antidotum Centrum Pomocy i Doradztwa w trudnym dla niej momencie, gdy jej mąż niespodziewanie stracił pracę. Powiedziała doradcy, że odczuwa ogromną presję jako jedyny zarabiający członek rodziny. Dodatkowo w tym czasie ich dziecko ubiegało się o przyjęcie na uniwersytet i czuła powinność wspierać je. Martwiła się także o swojego męża, który wydawał się być załamanym po tym, jak firma w której pracował, zbankrutowała.
Powiedziała doradcy, że czuje się zmuszona pracować dłużej i osiągać więcej, mimo że to nie wpłynie na ilość zarobionych pieniędzy. Uważała, że jest to konieczne, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo stałości zatrudnienia. Poczucie odpowiedzialności za rodzinę i zmęczenie zwiększoną ilością pracy wywoływało u pracownicy stres, nerwowość i przejawiało się zwiększającą się ilością błędów jakie popełniała. Również w rodzinie wzrosła liczba konfliktów i nieporozumień. Po kilku minutach rozmowy doradca już wiedział, że kobietę ogarnia destrukcyjny niepokój. Z trudem radziła sobie z emocjami związanymi z ostatnimi problemami finansowymi, bo nigdy wcześniej nie spotkała się z czymś podobnym. Rozpoczęli pracę, by jak najszybciej pomóc jej radzić sobie z troskami.
Już w kolejnej rozmowie z doradcą, pracownica zgłosiła, że czuje się znacznie lepiej, że sama świadomość, że ktoś ją wspiera dodaje jej pewności i sił. Zadowolona była też z formy przez telefon która nie tylko była skuteczna ale wygodna. Wspólnie uznali, że będą kontynuowali zastosowaną formę doradztwa. Po pięciu sesjach z doradcą kobieta określiła, że ma znacznie zmniejszony poziom lęku i strachu i aktywnie wykorzystywała strategie samopomocy, aby przełamać lęk o przyszłość i presje bycia dobrą matką, żoną i docenianym pracownikiem.