Sport jako trening charakteru? Dowiedz się, w jaki sposób sport może pomoc Ci i Twoim dzieciom w kształtowaniu silnego charakteru i realizacji życiowych zamierzeń.

Przyrost wagi, potrzeba ruchu po siedzącej pracy, pomysł na spędzenie wolnego czasu, szybkie męczenie się w czasie aktywności fizycznej  albo  spadek sprawności ruchowej „gibkości ciała”  to najczęstsze motywatory do podjęcia decyzji o uprawianiu sportu. Wszystkie są zasadne. Wybór aktywności ruchowej jako formy uporania się z tymi mankamentami jest jak najbardziej słuszny.

Warto jednak obudzić w nas jeszcze jedną prawdę o zaletach aktywności – niby nam znaną, ale ukrytą w cieniu argumentów o korzyściach fizycznych z uprawiania sportu. Sport jest bowiem świetną formą kształtowania charakteru. W zdrowy sposób możemy wzmocnić się wielu potrzebnych w życiu kompetencjach.

Konsekwentne dążenie do celu

To cecha, którą obserwujemy u sportowców. Przegrana ich nie zniechęca, a wręcz motywuje do aktywniejszej postawy i dążenia do sukcesu. Przypomnijmy sobie mecz bokserski: boleśnie uderzony bokser upada, leci krew, widać, że odczuwa potężny ból, czasem traci przytomność, lecz po chwili wstaje i z podwójnym zapałem walczy dalej. Jak bardzo ta cecha przydałaby się wielu z nas w życiu codziennym.

Trening jest reakcją na niezadawalający wynik. Ćwiczymy, sprawdzamy się, a gdy nie ma oczekiwanego rezultatu pracujemy nad sobą dalej. Po osiągniętym sukcesie wyznaczamy sobie kolejny ambitniejszy cel i w pocie czoła dążymy do niego, bo już wiemy, że stać nas na własne zwycięstwa w sporcie.  Poprzez regularny ruch rozwijajmy w sobie konsekwencję w działaniu i wykorzystujmy ją w codziennym życiu. Skuteczność ćwiczeniach odchudzających pokazuje, że potrafimy osiągnąć cel i znacznie łatwiej wówczas decydujemy się na kolejne wyzwania – zaczynamy pracować nie tylko nad ciałem, ale także nad własnym charakterem.

Panowanie nad stresem

Sportowcy uczeni są radzenia sobie z dystraktorami w postaci hamującego stresu i uczucia „paraliżu mięśni”. Poprzez techniki oddechowe i rozluźniania mięśni opanowują stres i są w stanie świadomie kontynuować systemową walkę o sukces. Sport pokazuje, że nie można ulegać negatywnym emocjom, ale należy nad nimi zapanować i zwalczać przyczyny niepowodzenia. Wyrabia autokontrolę nad sobą i umiejętność racjonalizacji sytuacji – jakże przydatne na co dzień.   Otylia Jędrzejczak wspominała, że dzięki kompetencjom wykształconym w trakcie treningów poradziła sobie z ogromną traumą, jaką była śmierć brata w wypadku samochodowym.

Samodyscyplina

To oczywista zaleta uprawiania sportu. Po pierwsze, sport który wymaga regularności uczy nas dyscypliny i systematyczności. Nie obce są nam widoki sąsiadów, którzy biegają o tej samej porze niezależnie od pogody czy repertuaru telewizji. Zaangażowanie w sport sprawia, że analizujemy swoje postępowanie- odkrywamy własne wady i zaczynamy nad nimi pracować, a wykorzystując swoje zalety dążymy do realizacji postawionego celu.

Lepsza organizacja i zarządzanie czasem

Prawie każdy z nas narzeka, że nie ma na coś czasu, że nie zdążył z czymś. Uprawiane sportu pochłania dość sporo czasu w rozkładzie dnia, a mimo to osoby trenujące nie zaniedbują innych swoich obowiązków bardziej niż osoby nieaktywne fizycznie. Dzieje się to dlatego, że sport rozwija kompetencję planowania i organizacji. U sportowców obserwowany jest wzrost kontroli nad sprawnością i tempem wykonywania zaplanowanych działań oraz  konsekwencja w celowym wykorzystywaniu czasu –  lepsze skupienie na czynności. Rodzice chłopców zakochanych w piłce nożnej mówią, że synowie zaskakująco szybko i kompletnie pakują się na treningi piłkarskie, a później nauczeni tego, podobnie postępują w przygotowaniu się po pójścia do szkoły.

Umiejętność pracy w grupie

Tej kompetencji na pewno uczą sporty drużynowe. Gdy sukces zależy od zaangażowania całej społeczności zawodników, wówczas każdemu z członków zespołu zależy na prawidłowej komunikacji, wzajemnym motywowaniu się i pomocy. Sporty grupowe uczą przewidywania zachowań innych, wspierania się i pomocy. Ćwiczenia grupowe wykorzystywane są także w szkoleniach firmowych, gdy zależy nam na wzmocnieniu współpracy i wykorzystaniu zalet każdego z członków zespołu w firmie.  Współzawodnictwo uczy także traktowania się z szacunkiem, kompromisów, pomocy, tolerancji i akceptacji dla innych.

Nic wiec dziwnego, że sportowcy łatwiej odnajdują się w biznesie i szybciej i lżej dla swojej psychiki odnoszą sukcesy (ale i porażki). Życie zawodowe i prywatne mają wiele wspólnego z uprawianiem sportu, warto więc trenować i uczyć się wartościowych kompetencji, które oferuje nam regularna aktywność fizyczna.                    

Autor: Joanna Michalska

Informacje na tej stronie nie mają na celu zastąpienia diagnozy, leczenia lub fachowej porady. Nie należy podejmować żadnych działań ani unikać ich bez konsultacji z wykwalifikowanym specjalistą.