COVID-19 / Wakacje / Wypalenie zawodowe / Wyzwania dla pracodawców

Wakacje 2020 roku nie naładowały pracowników energią i nie przygotowały do kolejnego roku pracy. Można więc przypuszczać, że w najbliższych miesiącach wielu zatrudnionych dotknie burnout. Pracodawcy muszą zdawać sobie sprawę z niecodziennej sytuacji pracowników i już teraz podjąć działania, aby ograniczyć ilość osób dotkniętych wypaleniem zawodowym.
Zarządy powinny część sił i środków, które dotąd angażowano na ekspansję rynkową i pomnażanie tempa rozwoju skierować na zapewnienie dobrostanu pracownikom i ograniczenie sytuacji wzmagających stres.

Jako że cornavirus przetasował miejsca pracy, nauki dzieci i plany na przyszłość, to dla większości pracowników sprawy zawodowe silniej połączyły się z prywatnymi i odwrotnie. Dlatego też zainteresowanie samopoczuciem pracowników powinno mieć adekwatnie większe perspektywy aż po ich życie i troski prywatne.

W stresie do wakacji, a potem brak wakacji

Niepokój o stałość pracy, o posiadanie pieniędzy na życie i kredyty, wzmożone zainteresowanie bezpieczeństwem zdrowia najbliższych, poszukiwanie opieki nad dziećmi, całodniowe organizowanie zajęć dla dzieci nudzących się w domu, pomoc w dzieciom w edukacji zdalnej – to tylko niektóre z problemów, jakie nagle, w skali dotychczas nie notowanej spadły na pracowników w 2020 roku.

Zmęczeni troskami i koniecznością pracy w niecodziennych warunkach w domu, gdzie trudno o skupienie gdy obok szaleje znudzone dziecko – czekali na wakacje. Jednak i te były wyjątkowe. Wielu osobom odwołano wyjazdy, część z nich nie miała szczęścia znaleźć miejsca odpowiadającego ich możliwościom finansowym albo zwyczajnie bojaźń o zdrowie spowodowała że w tym roku wypoczynku poza domem nie mieli.

Wyniki badań przeprowadzonych przez The Workforce Institute, wskazują że w 2020 roku na wakacje wyjechało:

  • 37% badanych pracowników z dziećmi w wieku 18+
  • 25% osób w wieku 55+
  • 39% osób w wieku 45-54 lat
  • 60% osób w wieku do 44 lat

Lepiej poradzili sobie rodzice dzieci nie mających jeszcze 18 lat. W tej grupie aż 73% rodzin spędziła wakacje poza domem. To zresztą zrozumiałe, młodszym dzieciom trzeba zaoferować zmianę otoczenia w okresie lata- stąd większa determinacja rodziców.

Czy grozi nam epidemia wypalenia zawodowego?

Częstą przyczyną wypalenia zawodowego jest brak możliwości regeneracji sił emocjonalnych, intelektualnych i fizycznych, które wyczerpują się podczas wykonywania trudnych zadań zawodowych. O tym, że w tym roku w pracy wszyscy mieliśmy do czynienia z trudnymi zadaniami nie trzeba przekonywać. Wszystkim pracującym konieczna była przerwa wakacyjna na „reset” i „podładowanie akumulatorów”.

Wyniki badań i wskazujące, że tego lata znaczna część z pracowników nie odpoczęła, sugerują ze wielu z nich jest zagrożonych wypaleniem zawodowym. Tym bardziej, że okres powakacyjny nie zapowiada się na spokojniejszy.

Rozpocznij walkę z wypaleniem zawodowym grożącym kluczowym pracownikom.

W tak trudnej sytuacji rynkowej naznaczonej niepewnością co do rodzaju i skali ograniczeń wprowadzanych przez rządy, utrata przez burnout kluczowych pracowników byłaby dodatkowym silnym ciosem dla firm, który mógłby okazać się knock outem. Na barkach tych pracowników stoi elastyczność działania firmy w burzliwych czasach, to oni muszą szybko pozyskiwać informacje z rynku i z refleksem mądrze reagować często w sposób innowacyjny i nieszablonowy. Tego nie popełnią osoby zmęczone, wypalone i zatroskane.

Przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu zatrudnionych oznacza troskę o regenerację sił emocjonalnych i intelektualnych lub odbarczenie ich z kłopotów, innymi słowy redukcję stresu i zadbanie o dobrostan pracowników.

Muszą to być działania mądre i zindywidualizowane, bo stres, emocje mają charakter osobniczy i różną genezę. Aby zredukować napięcia pracownika, trzeba się im przyjrzeć i odpowiednio zadziałać. Oczywiście, że są to dodatkowe koszty, ale trzeba je wygospodarować, bo firma bez ludzi zaangażowanych i sprawnych w działaniu szybko stanie się martwą.

Autor tekstu: Joanna Michalska

Informacje na tej stronie nie mają na celu zastąpienia diagnozy, leczenia lub fachowej porady. Nie należy podejmować żadnych działań ani unikać ich bez konsultacji z wykwalifikowanym specjalistą.