Z negatywnymi myślami mamy do czynienia wówczas:

  • gdy w tematyce myśli przeważają te o tonie katastroficznym, bolesnym, podejrzliwym czy komplikującym,
  • gdy wspominając wydarzenia z przeszłości koncentrujemy się na tych momentach, które były dla nas bolesne a nawet neutralnym sytuacjom nadajemy złe barwy,
  • gdy myśląc o przyszłości rysujemy ją w czarnych barwach – słowem: gdy mało nas cieszy a wiele sprawia ból.

Myśli o takim charakterze budzą silne emocje, zdenerwowanie, zaburzają sen, utrudniają wypoczynek. Co w rezultacie, może osłabić aktywność, zakłócić relacje międzyludzkie, niszczyć motywację a na pewno odbiera radość życia. Negatywne myślenie jest też wskazywane jako przyczynek stanów lękowych czy depresji. W trosce o własny dobrostan konieczne jest zapanowanie nad „czarnomyśleniem”.


Pracę nad redukcją negatywnych myśli powinniśmy rozpocząć od przypomnienia prawdy, że myśl nie jest faktem, ale ma tę magiczną moc, że jej wierzymy. Dopiero po uświadomieniu różnicy między myślą a rzeczywistością łatwiej będzie eliminować występowanie negatywnych interpretacji wydarzeń. Gdy własne działania okażą się nieskuteczne, warto sięgnąć do technik zalecanych psychologów.
Poniżej prezentujemy te które najłatwiej wdrożyć do praktykowania


– Obserwacja własnych myśli.
To jedna z najbardziej popularnych strategii. Polega na czujności i rozpoznawaniu pojawiających się negatywnych myśli, a następnie pozostawieniu ich bez zaangażowania się w rozmyślanie– bez dobudowywania treści. Przydatną tu będzie świadomość, że te myśli to pewna interpretacja oparta na zniekształceniach poznawczych i irracjonalnych wzorcach myślowych


– Ocena negatywnych myśli
Jako że trudno ocenić prawdziwość myśli, warto poddać ją ocenie. Wygodnie jest się np. wcielić w rolę swojego przyjaciela, który usłyszał tę myśl i ma ocenić jej prawdziwość. Innym rekomendowanym sposobem jest dokonanie analizy tej myśli czy rzeczywistość jest taka jak prezentuje ją ta myśl.


– Bez osądzania i porównywania
Ta technika odwołuje się do często występującego w negatywnych myślach elementu osądzania. Postuluje więc „rozbrojenie” myśli z ciągłego oceniania i porównywania do idealnych wzorców. Wyzbycie się tej skłonności sprawi ogromną ulgę i doda „lekkości” myślom. Można też – na przykład – skoncentrować się na pozytywnych cechach sytuacji, osoby lub swoich i nimi zastąpić te pejoratywne.


– Rozpoznanie schematów zniekształcających
Jako że myśli stanowią pewną interpretację rzeczywistości, to warto rozpoznać własne mechanizmy myślowe, które być może dokonują deformacji postrzegania. Najczęstszymi schematami są:

  • Myślenie czarno-białe – postrzeganie wszystkiego w skrajnych kategoriach, bez żadnych pośrednich.
  • Personalizacja  – przypisywanie sobie winy za wszelkie porażki, niepoprawności na przykład myślenie, że ktoś się do ciebie nie uśmiechnął, ponieważ zrobiłeś coś, co go zdenerwowało
  • Filtrowanie myślenia – koncentrowanie się tylko na negatywnych stronach sytuacji.
  • Katastrofizm – przyjmowanie, że nastąpi zawsze najgorszy możliwy wariant.

– Przerywanie myśli
Polega na poświęceniu pewnej ilości czasu pesymistycznym myślom a następnie zrobieniu od nich przerwy przenosząc uwagę na zupełnie inny neutralny obszar tematyczny.


– Praktykuj wdzięczność
Badania pokazują, że uczucie wdzięczności pozytywnie wpływa na poziom wewnętrznej szczęśliwości. Zatem praktykowanie jej to technika która nie tylko niweluje bolesne myśli ale także podnosi optymizm i potęguje dobrostan. Prowadzenie dziennika wdzięczności i pisanie w nim kilku powodów za które w dniu dzisiejszym jest się wdzięcznym to jeden z łatwych i skutecznych przykładów tej praktyki.


– Poszukaj profesjonalnego wsparcia
Gdy własne sposoby i te, powyżej proponowane okażą się nieskuteczne – zwróć się o wsparcie do profesjonalistów. Poradnictwo lub terapia pomogą Ci zmienić nastawienie do życia, zmniejszyć cierpienie emocjonalne i doświadczyć samorozwoju.


Każdy zasługuje by cieszyć się życiem!

Autor Joanna Michalska